fot. Grzegorz Wajda
W ramach projektu edukacyjnego Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego „Uniwersytet Pedagogiczny Dzieciom – przez zabawę do wiedzy” 12 grudnia 2018 r. gościliśmy 65 dzieci ze Szkoły Podstawowej z Zabierzowa oraz Szkoły Podstawowej nr 5 z Krakowa.
Uczniowie podczas warsztatów plastycznych, pod bacznym okiem prof. Kingi Łapot-Dzierwy z Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej, przygotowali niezwykłą, świąteczną bombkę choinkową.
fot. Grzegorz Wajda
fot. Grzegorz Wajda
Ponadto dzieci wzięły udział w zajęciach dydaktycznych „Podróż świąteczna po świecie”, podczas której poznały tradycję i kulturę m.in. krajów Ameryki Łacińskiej. Muzycznym krokiem zawędrowały również do Europy, zgłębiając tajniki wiedzy na temat świątecznych zwyczajów mieszkańców Laponii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Grecji. Zajęcia zostały przygotowane przez dr Matyldę Siwek z Instytutu Geografii.
fot. Grzegorz Wajda
Natomiast podczas prelekcji „Opowieści o książce – skąd, dla kogo, po co?” dzieciom zostały przekazane wiadomości dotyczące powstania książki oraz znaczenia słowa pisanego i drukowanego w dziejach ludzkości. Uczniowie 4 klasy poznali materiały, na których ludzie utrwalali, przechowywali oraz przekazywali informację o otaczającym ich świecie. Przedstawiono także książki pojawiające się w poszczególnych epokach, od czasów prehistorycznych, aż po formy współczesne, m.in. tabliczki gliniane, papirus, pergamin, książkę rękopiśmienną, drukowaną. Zajęcia przeprowadziła Joanna Kołakowska z Biblioteki Głównej.
Uczniowie mieli sposobność poznania procesu powstawania książki w praktyce, od „kuchni”. Pracownicy z Zespołu Poligrafii Uniwersytetu Pedagogicznego zaprezentowali maszyny do drukowania, przecinania, bindowania i składania papieru. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały certyfikaty „Małego Poligrafa”.
Bawiąc się z innymi, tworząc i ucząc się, nie można zapomnieć o współpracy z rówieśnikami i dorosłymi. Tym samym należy pamiętać o zachowaniu dobrych manier. W świecie odmiennych języków, gestów i symboli o gafę nietrudno, więc aby uniknąć nieporozumień 6-latki zapoznały się z obyczajami mieszkańców różnych stron świata. O zasadach savoir-vivre'u i dobrych manierach na zajęciach „Grzeczność na krańcach świata” opowiedziały dzieciom Karina Olesiak i Joanna Kołakowska z Biblioteki Głównej.
Zwieńczeniem dnia okazała się wizyta Mikołaja. Święty przybył z ogromnym workiem prezentów i obdarował wszystkich świątecznymi łakociami. Dzieci ze szkół podstawowych odwdzięczyły się natomiast za podarki dekorując, stojącą w holu Biblioteki Głównej, choinkę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami.
fot. Grzegorz Wajda