fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
W ubiegłym tygodniu Akademickie Biuro Karier zakończyło przedsięwzięcie „Start-UP. Pomysły na przedsiębiorczość” realizowane wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Głównym celem projektu był rozwój kompetencji przedsiębiorczych wśród uczniów szkół średnich oraz studentów i absolwentów szkół wyższych.
Akademickie Biuro Karier realizowało projekt podczas „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce” – wydarzenia, którego Uniwersytet Pedagogiczny jest wieloletnim partnerem. W wykładach, warsztatach, konsultacjach, szkoleniach i rozgrywkach wzięło udział ponad sześćset osób.
Swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wykładów podzielili się prof. Barbara Piontek (Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Mateusz Zając (Regionalny Dyrektor Programów Edukacji Ekonomicznej) i dr Tomasz Rachwał (Dyrektor Instytutu Geografii). Gośćmi specjalnymi wprowadzającymi nas w świat start-upów i przedsiębiorczości byli przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego: Mateusz Cybula (kierownik Inkubatora Technologicznego KPT) oraz Tomasz Wesołowski (Edward.ai, CEO & co-founder) i Grzegorz Górzyński (Lean Marketing Consultant & Strategist Project: People).
Spotkanie z prelegentami uświadomiło studentom, że przedsiębiorczość nie wiąże się jedynie z założeniem własnej firmy, ale też z zaradnością w życiu codziennym. Okazało się także, że przedsiębiorczość niejedno ma imię, może na przykład skryć się pod płaszczykiem innowacyjności.
Akademickie Biuro Karier zaproponowało studentom szkolenia rozwijające kompetencyjność. Wśród nich znalazły się warsztaty: „Design Thinking”, „Dobre praktyki w organizacjach społecznych i w biznesie”, „Trening kreatywnego przedsiębiorcy”, „Jak przygotować dobry wniosek o dotację na start w biznesie ze środków UE”.
Kolejnym punktem „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce” były Rozgrywki o Puchar Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczestnicy rozgrywek wzięli udział w symulacji biznesowej „Biuro rachunkowe”, podczas której zarządzali wirtualnym przedsiębiorstwem. W turnieju wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób. Walka była zacięta, gdyż na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody: gry „Korporacja”, powerbanki, pendrive'y oraz książki. Trzecie miejsce zajęli studenci z Instytutu Nauk Technicznych Uniwersytetu Pedagogicznego, drugie trafiło do uczniów krakowskiego XXIV Liceum Ogólnokształcącego, a pierwsze miejsce zdobyły studentki z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego. Głównymi pomysłodawcami Rozgrywek byli: dr Marta Czyżewska i dr Wojciech Maciejewski z Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii.
fot. Jakub Krzyszycha
Kolejne gry – „Chłopska szkoła biznesu” oraz „Winnica” – również spotkały się z ogromnym entuzjazmem.