27 września 2019 roku odbyła się 13. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Tegoroczny program skierowany do dzieci i młodzieży przygotowało 10 jednostek Uniwersytetu Pedagogicznego: Instytuty Biologii, Geografii, Fizyki, Techniki, Matematyki, Nauk o Informacji, Informatyki, Historii i Archiwistyki, Katedra Psychologii i Biblioteka Główna. Podczas wydarzenia UP odwiedziło ponad 3,5 tysiąca gości.
Pracownicy UP przygotowali prelekcje, warsztaty, wystawy, pokazy, zabawy edukacyjne, gry terenowe i konkursy. W Instytucie Nauk o Informacji można było np. odkryć tajniki powstawania książki ozdobnej i samodzielnie wykonać jej oprawę, a na jednej z wystaw obejrzeć zdjęcia z najciekawszych bibliotek świata. Naukowcy z Instytutu Historii i Archiwistyki wprowadzili młodzież do laboratorium humanisty, opowiadając m.in. o źródłach historycznych oraz o tym, jak nakręcić film dokumentalny. Pracownicy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP opowiedzieli o swojej pracy na Czarnym Lądzie przy renowacji polskich cmentarzy w Afryce. Matematycy przybliżyli geometrię i algebrę, a także zaprosili do salonu gier. Instytut Fizyki zaoferował m. in. wykład o krańcach znanego Wszechświata, warsztaty astronomiczne dla dzieci, pokazy z ciekłym azotem czy laboratorium optyki kryształów. Pokazy i krótkie wprowadzenie na temat działania robotów czy druku 3D zaproponował Instytut Techniki. Biolodzy opowiedzieli o historii zapisanej w drewnie i elementach biochemii w życiu codziennym. Zaprosili też młodzież do samodzielnego wykonania kosmetyków bazujących na naturalnych składnikach. W Instytucie Informatyki można było wziąć udział w warsztatach z lutowania lub posłuchać o tajemnicach fal radiowych. Psychologowie przygotowali wprowadzenie do podejścia mindfulness (inaczej: uważności, uważnej obecności lub pełnej uważności) i wynikającego z niego Treningu Redukcji Stresu opartego na Uważności (ang. Mindfulness Based Stress Reduction). Pracownicy Biblioteki Głównej zaprosili do gry terenowej. W Instytucie Geografii na przykładzie Sri Lanki wyjaśniono czym jest slow tourism. Zorganizowano także warsztaty dotyczące mikroskamieniałości. To tylko przykłady z obszernego programu Małopolskiej Nocy Naukowców 2019 w Uniwersytecie Pedagogicznym, w którym każdy mógł znaleźć ciekawą propozycję dla siebie.
Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projekt był finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.