fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
13 maja 2019 r. w holu Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 30-lecie Zjazdu Założycielskiego odrodzonego Związku Sybiraków w Krakowie. To właśnie w tym miejscu, 13 maja 1989 r. zebrało się ok. tysiąc Sybiraków, którzy pierwszy raz mogli powiedzieć głośno o swojej przeszłości. Zgromadzili się w Auli wokół nazw najbardziej znanych miejscowości, do których zostali zesłani: Kołyma, Workuta, Archangielsk, Nowosybirsk, Norylsk, Krasnojarsk. Tak rozpoczęło się na nowo funkcjonowanie Związku Sybiraków – Oddział Kraków. Przez 30 lat krakowski odział Związku Sybiraków dbał o zachowanie pamięci, organizując uroczystości rocznicowe, związane m. in. z datami pierwszych masowych deportacji w głąb ZSRS: 10 lutego, 13 kwietnia, czy z Dniem Sybiraka – 17 września. Co ważne, oddział krakowski Związku Sybiraków przez lata wydawał publikacje źródłowe, w tym kilkanaście tomów z serii „Tak było… Sybiracy”.
W dzisiejszych uroczystościach udział wzięło kilkudziesięciu Sybiraków, na czele z Prezes Aleksandrą Szemioth. O organizacji spotkania w Auli 30 lat temu opowiedziała jedna z jego organizatorek – Sybiraczka i pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego (wówczas Wyższej Szkoły Pedagogicznej) – prof. Zofia Ciesielska. Licznie zgromadzonych przywitał Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Kazimierz Karolczak. W imieniu Wojewody Małopolskiego głos zabrała Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. List skierowany do zgromadzonych przesłał Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Spotkanie poprowadził Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP prof. Hubert Chudzio.
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto
Specjalnie przygotowaną modlitwę odmówił kapelan Sybiraków, ojciec Jerzy Pająk. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz uczelni, Instytutu Pamięci Narodowej, a także harcerze z Krzęcina. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy, przygotowanej przez pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.