fot. Marcelina Woźnicka
23 maja 2025 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyły się uroczyste promocje habilitacyjne i doktorskie. To jeden z najważniejszych momentów w życiu wspólnoty UKEN. To okazja do uhonorowania osób, które w mijającym roku akademickim uzyskały stopnie naukowe doktora habilitowanego oraz doktora.
Po złożeniu uroczystego ślubowania, nowi doktorzy habilitowani i doktorzy odebrali dyplomy, oficjalnie potwierdzające nadanie im stopni naukowych. Wydarzenie zgromadziło dziekanów wszystkich wydziałów, przewodniczących rad dyscyplin naukowych, promotorów, a także samych habilitantów i doktorantów wraz z rodzinami oraz przyjaciółmi.
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
Uroczystości przewodniczył Prorektor ds. Nauki, dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN, który po oficjalnym powitaniu zgromadzonych, pogratulował awansowanym naukowcom. Podkreślił, że ich sukcesy są rezultatem systematycznej pracy, wytrwałości oraz konsekwentnego rozwijania talentów. Zaznaczył również, że cała społeczność akademicka Uniwersytetu dzieli z nimi radość z osiągniętych rezultatów.
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
fot. Marcelina Woźnicka
„Wśród naszych doktorów znaleźli się absolwenci Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, która jest naszą dumą i z satysfakcją obserwujemy jej rozwój pod skrzydłami dyrekcji na czele z prof. Władysławem Markiem Kolasą i jego oddanych współpracowników. Ich pomoc z pewnością była ważnym wsparciem w Państwa pracy nad dysertacjami i w prowadzonych badaniach. Powodem do dumy jest fakt, że skuteczność kształcenia w Szkole Doktorskiej UKEN wynosi 83% i mamy nadzieję, że będzie nadal rosła” – podkreślił Prorektor ds. Nauki, dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN.
fot. Marcelina Woźnicka
„Oczywiście efekt finalny i zakończone z powodzeniem badania oraz ich przedstawienie w postaci rozprawy habilitacyjnej lub doktorskiej to przede wszystkim Państwa sukces, okupiony wysiłkiem, wieloma wyrzeczeniami i po prostu ciężką pracą. Chcę jednak podkreślić przy tej okazji, że uniwersytet starał się Państwa w tych działaniach wspierać i je ułatwiać, oferując między innymi stypendia doktoranckie, finansowe wspieranie prowadzenia badań, dofinansowanie wyjazdów badawczych. Z myślą o nauce inwestujemy w laboratoria i pracownie. Tylko w ostatnim roku otworzyliśmy Laboratorium Badawcze Katedry Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, Pracownię Umiejętności Pielęgniarskich, Laboratorium fizyki, Laboratorium Nowoczesnych Technik Kryminalistycznych oraz Laboratoria do badań procesów neurokognitywnych. Jako uczelnia wzmacniamy nasz potencjał naukowy, wspierając pracowników w zdobywaniu wyższych stopni naukowych, w prowadzeniu badań, w umożliwianiu prezentowania ich wyników na konferencjach i w publikacjach o światowym zasięgu i renomie” – kontynuował Prorektor ds. Nauki.
Uroczystość zakończyło „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Educatus pod batutą Adama Korzeniowskiego.
Promocje habilitacyjne
dyscyplina nauki prawne: Elżbieta Anna Maj
dyscyplina nauki o polityce i administracji: Krzysztof Chaczko
dyscyplina nauki o bezpieczeństwie: Przemysław Mazur
dyscyplina historia: Daniel Koreś
dyscyplina językoznawstwo: Joanna Pitura
dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki: Wioletta Sowa
Promocje doktorskie
dyscyplina pedagogika: Monika Zamarlik-Mazurek, Edyta Osękowska, Tomasz Słabiak, Katarzyna Myśliwiec, Urszula Dworska-Kaczmarczyk, Katarzyna Lichtańska, Patrycja Bartosiewicz-Kosiba, Natalia Twardosz
dyscyplina nauki fizyczne: Krzysztof Stanuch, Jacek Gatlik (z wyróżnieniem), Dmytro Nosov, Thi Thu Ha Nguyen
dyscyplina literaturoznawstwo: Dawid Kopa, Henryk Citko (z wyróżnieniem), Judyta Pogonowicz
dyscyplina matematyka: Paulina Wiśniewska, Marlena Fila, Marcin Zieliński, Dau Hong Quan
dyscyplina nauki prawne: Patryk Bialic (z wyróżnieniem)
dyscyplina nauki o polityce i administracji: Ngenge Ransom Tanyu, Bardh Lipa, Magdalena Beroud, Konrad Piwowarczyk
dyscyplina nauki biologiczne: Aleksandra Izdebska (z wyróżnieniem)
dyscyplina nauki o bezpieczeństwie: Karolina Baron, Marek Czarkowski
dyscyplina historia: Maciej Kaproń, Katarzyna Walczyk, Katarzyna Dominik, Krzysztof Śmigielski, Ángel López Peiró, Marek Miławicki, Tomasz Korban
dyscyplina językoznawstwo: Agata Wentz, Iwona Mytyk, Anna Dybiec, Ewa Papierz-Łapsa, Joanna Walczak, Agnieszka Olszewska
dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki: Marta Szmyd, Katarzyna Jarząb, Joanna Stawowy, Olga Winiarczyk
dyscyplina filozofia: Piotr Płaneta, Dominika Pawlik-Pyda
dyscyplina nauki o Ziemi i środowisku: Sławomir Superson, Szymon Biały, Agata Pyrda
dyscyplina geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna: Etienne Gatera, Artur Jach-Chrząszcz