Konferencja „Młodzież w epoce kryzysów”

Konferencja-Mlodziez-w-epoce-kryzysow
Kategoria
Nauka
Termin
20 maja 2024 09:30 - 11:30
Miejsce
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: Aula Główna - Podchorążych 2, 30-084 Kraków


Centrum Badań Młodzieży zaprasza na Konferencję „Młodzież w epoce kryzysów”, która odbędzie się 20 maja 2024 roku w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Na przełomie 2023/2024 roku 98 studentów drugiego roku dziennikarstwa i stosunków międzynarodowych realizowało projekt badawczo-ćwiczeniowy wśród maturzystów. Nasi badacze odwiedzili 87 szkół średnich w 44 miejscowościach na terenie 8 województw.

Zastosowaliśmy innowacyjną metodę zbierania danych, w której to młodzież miała udostępniony link do ankiety i wypełniała ją w trakcie lekcji pod kontrolą naszych studentów. Dzięki temu respondenci mieli poczucie anonimowości i jednocześnie wpisywali dane za pomocą swoich smartfonów. Ostatecznie do analizy zakwalifikowano 3819 ankiet.

Prowadząc badania szukaliśmy odpowiedzi w kilku obszarach problemowych:

  • Edukacja – aspiracje tegorocznych maturzystów. Co będą robić po szkole średniej? jakie studia, jakie uczelnie są przez nich wybierane. Poziom aspiracji edukacyjnych, opinii na temat uzyskiwanych korzyści z wyższej edukacji, korzystanie z korepetycji i motywy ich brania.
  • Strategie życiowe – jakie cele są najważniejsze dla maturzystów, do czego dążą w życiu, gdzie zamierzają mieszkać po skończeniu zamierzonej edukacji.
  • Uzależnienie od internetu – ile godzin spędzają w sieci oraz jaki jest poziom uzależnienia mierzony testem problematycznego wykorzystania internetu.
  • Wojna i stosunek do uchodźców wojennych z Ukrainy. Czy młodzież pójdzie walczyć w razie napaści zbrojnej Rosji?
  • Dystans społeczny wobec różnych narodowości. Z kim maturzyści sympatyzują, a do kogo odnoszą się z wrogością?
  • Lęki i obawy mierzone pytaniem projekcyjnym i skalą koniunktywną.
  • Zdrowie psychiczne poza standardowym pytaniem na temat dobrostanu psychicznego dodatkowo mierzono testami przesiewowymi depresji WHO-5, stresu PSS-C.

Zmierzyliśmy też o samoocenę własnej wagi, aktywność fizyczną, wsparcie społeczne, kapitał kulturowy, szkolne osiągnięcia, religijność, kapitał ekonomiczny, status społeczny rodziny pochodzenia.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas konferencji. Zapraszamy do uczestnictwa.

 
 

Wspierane przez iCagenda