Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie w UKEN

fnis-2024
Kategoria
Nauka
Termin
16 maja 2024 10:00 - 17 maja 2024 16:00
Miejsce
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - Podchorążych 2, 30-084 Kraków

 

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie wraca po pięciu latach przerwy. Od 16 do 18 maja 2024 roku kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia nauki i sztuki. Hasło tegorocznego, 20. już festiwalu brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.

Zmianie uległa w tym roku lokalizacja – z przestrzeni Rynku Głównego w Krakowie, większość wydarzeń przenosi się na kampusy krakowskich uczelni. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria, warsztaty pracy uczonych i artystów.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie po raz kolejny włącza się w organizacje festiwalu. Jego przedstawicieli, naukowców i studentów, 16 i 17 maja 2024 roku będzie można spotkać przy ul. Podchorążych 2, ul. Podbrzezie 3, ul. Ingardena 4 oraz Rynku Głównym.

17 maja 2024 roku entuzjastów nauki i sztuki zapraszamy do kawiarenki naukowej w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) na „Arte Literatura – Prezentację pracy wizualnej A. Meny w kontekście twórczości Angeliki Lidell”. Towarzyszyć jej będzie dyskusja, w której udział wezmą dr Jorge Cabezas Miranda, dr Agata Stępień, Sandra Boruc-Calvo (Instytut Neofilologii UKEN) oraz Ian Garcia (poeta i eseista). Tego samego dnia, również w Pałacu Potockich, debatę na temat historii Krakowa poprowadzą dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN i dr Michał Niezabitowski (Instytut Historii i Archiwistyki UKEN).

W trzecim dniu festiwalu natomiast na scenie pod Wieżą Ratuszową prezentować się będą zespoły i chóry z poszczególnych uczelni. Koncert poprzedzi symultana, podczas której mistrz szachowy będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie.

Szczegółowy program całego Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

Patronaty honorowe nad 20. edycją festiwalu objęli: Minister Nauki Dariusz Wieczorek, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

 
 

Wspierane przez iCagenda