Wykład prof. Artura Chmielewskiego „Technologie kosmiczne NASA”

Wyklad-Technologie_-kosmiczne-NASA
Kategoria
Nauka
Termin
8 grudnia 2023
Miejsce
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: Aula Stara - Romana Ingardena 4, 33-332 Kraków

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zapraszają na wykład „Technologie kosmiczne NASA”, który 8 grudnia 2023 roku o godzinie 16.00 w Auli Starej przy ul. Ingardena 4 wygłosi prof. Artur Chmielewski.


Artur B. Chmielewski

konstruktor sond kosmicznych, inżynier, kierownik misji międzyplanetarnych. Studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, w stanie Kalifornia. W NASA nazywają go „ABC”, po inicjałach, które mu sprytnie nadał jego ojciec – Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.

W NASA wykonywał chyba wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i asteroidy. Był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, włączając lądowanie na komecie. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Był również konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Artur B. Chmielewski uwielbia też pracę z młodzieżą, pomaga start-upom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Ostatnio poświęcił się planowaniu misji do miejsca, gdzie, chyba najłatwiej poza Ziemią, byłoby rozwinąć się życiu.

Obecnie pracuje nad następnym helikopterem na Marsa i misją OASIS, która będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, gdyż daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia życia na Ziemi. Artur B. Chmielewski otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele wyróżnień za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów, które wygłosił na najsławniejszych uczelniach świata.

Ostatnio wydał (wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką) książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, która stała się bestsellerem.

zapisz się na wykład

Wykład realizowany jest jako jeden z cyklu mini-kursów dla doktorantów i naukowców w ramach programu NAWA STER – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich („Internationalization for Training and Research Excellence”, nr BPI/STE/2021/1/00015/U/00001).

 
 

Wspierane przez iCagenda