Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN podczas otwarcia forum
fot. Anna Sachajko

18 maja 2026 roku w Audytorium Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyło się III Forum Geopolityczne poświęcone społeczno-gospodarczym i kulturowym relacjom Polski w regionie Morza Śródziemnego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska akademickiego, ekspertów ds. geopolityki, praktyków gospodarczych oraz gości z Polski i zagranicy.

Forum otworzyli Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UKEN oraz przedstawiciele Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UKEN. Podczas inauguracji rozstrzygnięto również konkurs na esej geopolityczny.

dr hab. Stefan Bielański, prof. UKEN, na pierwszym tle uczestnicy forum
fot. Anna Sachajko

uczestnicy forum
fot. Anna Sachajko

 

Eksperci o geopolitycznych wyzwaniach i nowych kierunkach współpracy

Pierwszy panel poświęcono potencjałowi ekonomicznemu Polski w układzie Północ–Południe oraz możliwościom współpracy w regionie Morza Śródziemnego. Uczestnicy debaty podkreślali rosnącą rolę Polski jako partnera logistycznego i gospodarczego łączącego Europę Północną z krajami śródziemnomorskimi i afrykańskimi. Wskazano także na duży potencjał rozwoju współpracy z państwami afrykańskimi, szczególnie w sektorach przemysłu maszynowego, spożywczego, logistyki oraz nowoczesnych technologii.

 

Polska, Włochy i Afryka Północna w centrum debaty międzynarodowej

W kolejnej części Forum eksperci z Polski, Włoch i Słowenii dyskutowali nad geopolityczną rolą Włoch w regionie Morza Śródziemnego. Prelegenci zwracali uwagę na znaczenie koncepcji „Mediterraneo Allargato”, obejmującej swoim zasięgiem również Bałkany, Afrykę Północną i Bliski Wschód. Podkreślono, że współpraca włosko-polska może odgrywać istotną rolę w budowaniu stabilności Europy Południowo-Wschodniej oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa gospodarczego regionu.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła także debata wokół książki „Brama do Europy. Czy Afryka Północna zdecyduje o przyszłości Starego Kontynentu?”. Dyskusja koncentrowała się na rosnącym znaczeniu Afryki dla przyszłości Europy, sytuacji geopolitycznej w rejonie Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego oraz nasilającej się rywalizacji o wpływy gospodarcze i polityczne na kontynencie afrykańskim. Zwrócono uwagę m.in. na coraz większą aktywność Turcji w Afryce oraz potrzebę budowania bardziej partnerskich relacji pomiędzy Europą a państwami afrykańskimi.

Uczestnicy Forum podkreślali również rosnące zainteresowanie inwestorów afrykańskich polskim rynkiem, co świadczy o zwiększającej się atrakcyjności Polski jako stabilnego partnera biznesowego i inwestycyjnego.

 

Dialog nauki, biznesu i dyplomacji podczas III Forum Geopolitycznego

III Forum Geopolityczne po raz kolejny stało się przestrzenią wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy środowiskiem naukowym, biznesowym i eksperckim. Organizatorzy podkreślili, że dialog między przedstawicielami różnych środowisk pozostaje kluczowy dla lepszego rozumienia współczesnych procesów geopolitycznych i gospodarczych oraz budowania trwałych relacji międzynarodowych.