moment odsłonięcia tablicy
fot. Anna Sachajko

13 maja 2026 roku, w holu przy Auli Głównej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, odbyła się uroczystość ponownego odsłonięcia tablicy upamiętniającej 30-lecie Zjazdu Założycielskiego odrodzonego Związku Sybiraków w Krakowie. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 80-lecia powstania UKEN.

To właśnie w tym miejscu – 44 lata po zakończeniu II wojny światowej – zgromadziło się około tysiąca Sybiraków, którzy po raz pierwszy mogli publicznie mówić o swoich doświadczeniach zesłania i represji. Uczestnicy historycznego spotkania zebrali się w Auli wokół nazw najbardziej znanych miejscowości, do których zostali deportowani. W ten sposób reaktywowano działalność krakowskiego oddziału Związku Sybiraków.

Przez kolejne lata Związek Sybiraków Oddział Kraków konsekwentnie pielęgnował pamięć o losach zesłańców, organizując uroczystości rocznicowe oraz wydarzenia upamiętniające ofiary deportacji w głąb ZSRS.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele środowiska Sybiraków z prezes Wandą Puszko-Tarnawską na czele. Gości powitał Jego Magnificencja dr hab. Wojciech Bąk, prof. UKEN. Głos zabrała również I Wicewojewoda Małopolska Elżbieta Achinger.

uczestnicy uroczystości
fot. Anna Sachajko

uczestnicy uroczystości
fot. Anna Sachajko

W wydarzeniu uczestniczyli także: dr Michał Wenklar – zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie; dr Bogna Halska-Pionka – pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. współpracy ze środowiskiem naukowo-akademickim, reprezentująca Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego; Stanisław Kracik – zastępca Prezydenta Miasta Krakowa; Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego; Marcin Tatara – pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. integracji środowisk kombatanckich i osób represjonowanych; Jego Magnificencja prof. Andrzej Szarata – Rektor Politechniki Krakowskiej; dr hab. Jacek Chmieliński, prof. UKEN – Prorektor ds. Kształcenia UKEN; Aneta Wójcik – Kanclerz UKEN; prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka – przewodniczący Rady Dyscypliny Historia UKEN; dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN – dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN.

Tablicę poświęcił kapelan Sybiraków, ojciec Jerzy Pająk.

tablica poświęcona pamięci Sybiraków
fot. Anna Sachajko

wystawa towarzyszáca wydarzeniu
fot. Anna Sachajko

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy „13 maja 1989 r. Reaktywacja Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków” przygotowanej przez pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UKEN w Krakowie.

galeria zdjęć